Vaše pohledy na rebelství (+video Jiří Vokáč Čmolík pro Rebelii)

Vaše pohledy na rebelství (+video Jiří Vokáč Čmolík pro Rebelii)

Mám to „štěstí“, že jsem si k sobě přitáhl mnoho podobně smýšlejících lidí, kteří jsou pro mě inspirací – a věřím, že jejich „definice“ rebelství, bude inspirací i pro vás.

Zeptal jsem se, co to pro ně rebelství znamená. Některé pohledy jsou více než všepronikající. Všem zájemcům o rebelskou cestu toto doporučuji přečíst spolu s oficiálním manifestem Rebelie. Je to výborná inspirace a jsem moc rád, že myšlenku, kterou skrze Rebelii šíříme, sdílí mnoho lidí tam venku.

vase-pohledy2

Jak vidíte rebelství vy?

Budu nadšený, když mi dole do komentářů napíšete, co to rebelství znamená pro vás, nebo jaký máte dojem z tohoto článku. Ty nejlepší pohledy zahrnu přímo do textu stránky, který budu v průběhu času aktualizovat, jak mi budou chodit další a další inspirace.

Jiří Vokáč Čmolík

(Známý transformační leader, propojující neurovědy, kvantovou fyziku a spiritualitu. Autor několika transformačních knih, vč. bestselleru „Trhák aneb 21 kapitol o vašem mozku“, který vyšel i mezinárodně. Tvůrce transformačních programů neurorestart a zakladatel neurorestart institutu.)

Při našem osobním setkání jsem se nemohl nezeptat.

bajaBarbora Švejdíková 

(Studentka cizích jazyků)

Kdybych měla říct, co jsem cítila jako rebelství u sebe sama – tak snad nějaký průlomový okamžik. Nebo okamžiky, kdy jsem si prostě řekla – ne, takhle to nechci, cítím to jinak, než mi společnost/zvyklosti/výchova, či mé minulé já, diktuje – a udělala to po svém. To je ten moment vzpoury, moje malá ale důležitá rebelie, za cestou ke svobodě, ke štěstí, k plnému životu.

Možná je třeba za život udělat takových lehce zlomových kroků více. A možná to občas nejde prostě jen tak, v rámci jednoho rozhodnutí, možná je to někdy boj se sebou sama, s hranicemi, které jsme si nastavili a těžko se nám je překonává. V takovém případě by snad mohlo být rebelství dlouhodobou záležitostí. Nejspíš je třeba se na chvilku stát rebelem, aby se člověk osvobodil a dál šel prostě tou cestou, kterou považuje za správnou. I když s ním okolí třeba zrovna nesouhlasí.

A možná je třeba rebelem zůstat, pokud máme kolem sebe něco, co se nás snaží z naší cesty dostat pryč. Ať už úmyslně, nebo pro „naše dobro“. Hlavní je najít ten středobod uvnitř sebe, kterým cítíme tu krásu světa a necháváme se jím vést, najít pravdu a jít tam, kde všechno dává smysl. A pak už je jedno, jestli pro některé naše chování smysl nedává. Buďte sví, vždy se najde někdo, kdo vás bude chápat, kdo vás bude milovat. Hlavně když zůstanete věrní sami sobě.

Rebel rebela si hledá, a ovce dál je unášena stádem.

Daria Pavlova 

(Studentka enviromentálního inženýrství ve Finsku):

Rebelství pro mě znamená dělat něco, co jsem před tím nikdy nedělala – nenecháte se jen tak unášet okolnostmi, ale přijímáte výzvy. Neustále přezkoumáváte věci, na které jste zvyklý a vycházíte z komfortní zóny. Rebelství je neustálý vývoj a zlepšování sama sebe.

Přeloženo z anglického originálu

Lukáš Čeloud 

(Můj dobrý přítel, se kterým vznikl první zdejší rozhovor: Lítající vozíčkář):

Rebelství pro mě znamená svobodu a uvědomění si, že všichni jsme v jednom systému, ale zároveň máme moc z něj na některých úrovních vystoupit a tvořit si svoji vlastní cestu, vlastní proud, kterým můžeme inspirovat další lidi. Myslím si, že rebel není závislý na názorech druhých, a když cítí co je správné, tak to prostě dělá a jde si za tím.

A hlavně – rebel přijímá zodpovědnost za všechno, co se mu děje a dělá pevná rozhodnutí, kterými vědomě tvoří svoji cestu.

Lukáš Buchta 

(Úspěšný mládenec s mimořádným přístupem k životu, kterého na rebelii nevidíte naposledy)

Donedávna jsem si rebela spojoval jako buřiče, toho co porušuje zákon a chce upřednostnit svoje cíle a touhy na úkor dobrých mravů ve společnosti. V představě to byl pankáč, anarchista co chce být slyšet. Teď si představuji rebela i jinak a může být úplně zticha. Vůbec nemusí nic říkat. Něco se mu nelíbí? Potom jedná.  Jsou lidé, kteří si stěžují na místo, kde žijí; na práci, kterou si vybrali; na partnera, kterého si vybrali. Všem o tom musí říkat a něco je spoutává k tomu, aby to změnili. Rebel je pro mě v tomto případě ten, který se změní, pokud chce. Rebel se nebojí říct ne a naopak v pravý moment říct příležitosti ano.

Erik Vaknin

(Uvědomělý mladý muž s velkým nadhledem, kapitán třebíčské Seberevolty a můj kamarád)

Rebel nedělá věci jen proto, že je dělá většina. Rebel nedělá věci jen proto, že je dělá menšina. Rebel nedělá věci jen proto, aby se mohl považovat za rebela. Rebel nedělá věci jen proto, že mu někdo řekl, aby to udělal. Rebel nezmění svůj postoj kvůli výsměchu ostatních. Rebel je skeptický, ale naslouchá. Rebel dělá to, co cítí, že by měl dělat. Nejdůležitější při rozhodování je pro něj jeho srdce. Rebel je zodpovědný za svůj život. Je si vědom možnosti volby. Rebel žije vědomě. Rebel miluje.

Milan Vidlák

(Experimentátor se změněnými stavy vědomí, autor seriálu o meditaci, a můj dobrý přítel)

Dle mého pohledu je rebelství především o tom jít si vlastní cestou, i když by bylo jednodušší se přidat k proudu většiny. Vlastně to každý má v sobě, je to takový vzdor dělat věci jinak – „po svém“. Díky rebelství si náš život můžeme nastavit tak, abychom se v něm mohli plně projevovat. Často i bez ohledu na to, co si o nás pomyslí ostatní.

 

Sdílejte, lajkujte a komentujte. Zaujalo vás zde něco? Souzní to s vámi? Zajímají mě vaše pohledy, o které mohu rozšířit tento příspěvek. Děkuji!

Užívejte dne.

Zakladatel serveru rebelia.cz. Nositel vize a myšlenky pokojného rebelství a jeho aplikace do praktického života. Pracuje jako designer ve svobodné firmě Vitalvibe.cz