Jak vám meditace pomůže v běžném životě?

Jak vám meditace pomůže v běžném životě?

Víte, jestli to, co děláte, je opravdu to, co dělat chcete? Dává vám to, co děláte, smysl, nebo je to prázdné a ve skutečnosti jen před něčím utíkáte a nedokážete se zastavit?

Hodně lidí si až v pozdním věku uvědomí, že to, co dělali celý život, nebylo to, co ve skutečnosti dělat chtěli. Těžko vracet čas zpět. Pro někoho to může být tak bolestivé přiznání, že nad tím radši zavře oči a pokračuje v nastaveném životu. Někdo si to uvědomí na smrtelném loži, a někdo si to neuvědomí vůbec a celý jeho život je nevědomá cesta oběti. Tak vy ale skončit patrně nechcete.vyhody-meditace-pro-kazdeho

Přirovnání

Určitě znáte pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Když je dědeček nechal samotné v lese a Jeníček, aby věděli, kam jít, vylezl na vysoký strom a rozhlédnul se.

Meditace je takové vylezení na strom. Přestanete na chvíli vidět jednotlivé stromy, ale soustředíte se na celý les, a kde v něm je to místo, kam chcete jít. Meditace vás navrací na vaši cestu nebo vám ji pomáhá nalézt. Ta cesta nemusí být úplně snadná, stejně jako nebyla v případě Jeníčka a Mařenky, ale je to cesta, kde poznáváte sami sebe a využíváte svůj vlastní potenciál. Je to cesta, na níž se cítíte živí, a život vám dává smysl.

Věděli jste, že…

Víte, že téměř každý opravdu úspěšný člověk medituje? Byl jsem překvapený; potkal jsem se s mnoha úspěšnými lidmi. Např. bývalý prezident evropského Microsoftu Jan Mühlfeit, autor bestsellerů Jiří Čmolík, rapeři Suvereno, Majk Spirit, veleúspěšný speaker a podnikatel Mark Dzirasa, slovenský multimilionář Peter Krištofovič, a dokonce i sportovci jako Michael Phelps  (ok, s tím jsem se nesetkal, ale s ostatními ano) a mnoho dalších úspěšných a bohatých lidí, používá techniky práce s myslí, které bychom mohli nazvat meditací.

Dnes i velké společnosti jako Microsoft, IBM nebo Google školí své zaměstnance v meditaci. Neuvěřitelné! A proč tomu tak je? Protože si lidé čím dál více uvědomují, že v mysli je obrovská síla. Myšlenka dokáže zabít nebo zachránit život. Použijeme-li správné myšlenky, můžeme náš svět obrátit naruby.

Meditace nám pomáhá uvědomovat si naše myšlenky a pracovat s nimi. Využít ty, které chceme a nechat odplynout ty, které nechceme.

screenshot_2048

9 benefitů meditace pro váš život

Mimo jiné meditace dokáže:

 • Zvýšit vaši soustředěnost a produktivitu díky tomu, že se dokážete zaměřit na to, co chcete – hlavně proto se začíná čím dál více objevovat v korporátním světě
 • Minimalizovat stres díky tomu, že se nezabýváte stresujícími věcmi a žijete více v přítomnosti
 • Působí blahodárně na zdraví celého těla i mysli
 • Zlepšit vaše vztahy – budete umět lidem věnovat svoji opravdovou přítomnost a ne, že budete na půl ducha někde jinde
 • Nabýt vás energií, zbavit únavy (každá myšlenka vás stojí spoustu energie, představte si, kdybyste mysleli jen na to opravdu důležité)
 • Pomoci vám definovat si vaše hodnoty a záměry v životě, na kterých vám opravdu záleží
 • Pomůže vám udělat důležitá rozhodnutí
 • Pomůže vám cítit se lépe a uvolněněji a šířit kolem sebe dobrou energii
 • Pomůže vám užívat si život více naplno, uvědomovat si ho a prožívat jej s vděčností
 • A mnoho dalšího

Zkrátka je to jedna z činností, kterou pokud zařadíte do svého života, vám jej dokáže kompletně změnit.

Tento článek píšu právě pro to, že vím, jaká je v meditaci síla a jak dokáže ovlivnit váš život. Věřím, že hodně z vás inspiruji k tomu, abyste s meditací skutečně začali. Anebo pokud již máte nějaké zkušenosti, tak je sdíleli v komentářích pro ostatní.

Já osobně jsem si vybudoval návyk, kdy medituji vždy ráno před snídaní a večer před spaním min. 5 minut, ve kterých zklidním mysl a obnovím si vědomí mých aktuálních životních záměrů. Jednoduše vylezu na strom a podívám se, zda jdu správným směrem. Díky tomu nejsem ztracen ve víru každodenních událostí, ale zachovávám si nadhled a cesta, po které jdu, mi přijde smysluplná.

Co teď s tou meditací?

Zaujalo-li vás toto téma a ptáte se, jak začít, můžete si přečíst náš seriál o základech meditace. Pokud máte radši videa, můžete si na youtube vyhledat meditace/meditation a vybrat si ze stovek možností. Anebo vřele doporučuji projekt Jiřího Čmolíka s názvem webitace – řízená video meditace online (k dispozici je archiv zdarma).

Pokud byste chtěli radši osobní vedení v meditaci, můžete např. kouknout, zda Zuzzi nemá vypsané nějaké kurzy. Případně je ve většině městech možnost najít nějakou komunitu, která se schází a společně meditují. V Brně bych doporučil buddhistické centrum, kde se pořádají veřejné přednášky se závěrečnou meditací (a opravdu nemusíte být buddhisti, abyste si to vyzkoušeli) nebo yin yogu ve studiu happyoga.cz

Tak co? Chtěli byste vylézt na strom a získat trochu rozhled? Tak běžte do toho, bez praxe to nepůjde. A v případě jakýchkoliv dotazů mě kontaktujte. Děkuji, pokud budete tento článek sdílet vašim přátelům.

Užívejte dne

Zakladatel serveru rebelia.cz. Nositel vize a myšlenky pokojného rebelství a jeho aplikace do praktického života. Pracuje jako designer ve svobodné firmě Vitalvibe.cz


 • Zuzzi

  Před několika lety přišla meditace do mého života. V té době jsem žila v Peru, potýkala jsem se s depresí, úzkostmi, chaosem v hlavě a celkově v životě. Nevěděla jsem co sama se sebou a co v životě vlastně chci. Začala jsem meditovat a začátky byly pro mě hodně krušný. Bylo pro mě, velice aktivního a neposedného člověka téměř nemyslitelné, vydržet půl hodiny bez toho, aniž bych něco dělala. Ale vydržela jsem. Co mi pomohlo? Disciplína! A to, že jsem to dělala každý den. A řekla jsem si, že tomu dám 3 měsíce a pak uvidím. Po 3 měsících jsem viděla výsledky. Na meditaci jsem se najednou těšila a nebylo to už utrpení, ale čas pro mě, zklidnění, rozjímání nad sebou, nad mým životem. Získala jsem jasnost a díky tomu i jasný směr, co v životě chci. Zmizely úzkosti a přišel vnitřní klid a radost. Dneska si svůj život bez tohoto magického cvičení nedokážu představit.

 • Denisa

  Meditace pro mě bylo vždy něco nepochopitelného. Jako člověk orientovaný na výkon, pro mě bylo naprosto nepředstavitelné, že bych měla sedět a nepřemýšlet – proč bych to asi dělala?

  Jirka je člověk, který mě k meditaci přivedl a měl se mnou velkou trpělivost. Pamatuji si naší první meditaci, kdy jen představa sedět, dýchat a být, pro mě byla nesmyslná a smála jsem se jí. Nicméně, nevzdala jsem to a nemůžu uvěřit, kam jsem se od té doby posunula.

  Vždy jsem žila, tak jak jsem chtěla, měla vše, cestovala, studovala v zahraničí, někdo by řekl dokonalý život. Stále ho žiji, ale nastala velká změna a tou je uvědomění!

  Pracuji na sobě každý den, naučila jsem se říkat NE, ovládat své ego, zklidnila jsem se a začala poslouchat!

  Dělejte věci a obklopujte se lidmi, kteří vás někam posouvají!

  S láskou,
  Denisa