Základy meditace 2. část – hlubší pozorování vlastní mysli – mentální klid

Základy meditace 2. část – hlubší pozorování vlastní mysli – mentální klid

Pokud jste praktikovali pozorování mysli-myšlenek (viz první díl seriálu), mohli jste si po nějakém čase všimnou, že jedna z možností, jak se nejjednodušeji dostat do stavu hlubokého klidu, je uvědomění si, že ty myšlenky které nám napovídají, jak nám nejde meditovat a proč to nejde, jsou právě ty, které je potřeba klidně pozorovat. Všechny myšlenky či vnitřní pohnutky, které vám říkají, že to nejde, že jste unavení, že vás něco ruší, že to uděláte později. To jsou právě ty myšlenky, které je potřeba pozorovat. Vždy se v klidu, uvolněně a nezaujatě vraťte k pozorování.

Meditace

Nic nehodnoť, prostě jen uvolněně a nezaujatě pozoruj. 

Pokud se cítíte unavení a máte pocit, že na meditaci nemáte energii, tak tento postoj znamená, že se snažíte – a toto soustředění vám bere energii. Tento druh meditace je o pozorování. Není tam žádné hodnocení, nejde tu o zvládnutí nebo úspěch. Jde tu o uvolněné pozorování. Jako třeba když někdo kouká na televizi; prostě jen pozorovat, nejlépe nehodnotit – ale pokud už hodnotíte, nevadí – zase se jen vraťte k pozorování. Základ ideálního pozorování je vycházet z uvolnění. Uvolnění je základní prvek. Pokud pozorujete uvolněně, nespotřebováváte energii, ale naopak dobíjíte.

Pokud vám nejde se uvolnit, soustřeďte se na dech, tak dlouho dokud uvolnění nepřijde. Může stačit jeden hlubší nádech výdech, ale může být potřeba i 5 či 10.

Je dost možné, že při aplikování pozorovacích meditací budete mít mnohem více energie, protože vaši denní energii už tolik nespotřebováváte na nevědomé procesy, ale jste více v přítomnosti. Nenechte se tím však unést a veškeré nové aktivity dělejte s rozmyslem. Vyberte takovou aktivitu, která vám je opravdu prospěšná. Ať už to bude psaní, cvičení, malování, hraní na hudební nástroj, vymalování bytu, učení – zkrátka cokoliv, co vás opravdu obohatí.

Případně si zapište nebo zapamatujte pro vás nejdůležitější myšlenky/idee projektů, které cítíte, že by vás v životě posunuly blíže k radostnému a spokojenému prožívání života. Tyto myšlenky budeme dále rozvíjet v dalším díle tohoto seriálu.

Další díly seriálu:

Zkušený yogín s mnohaletými meditačními zkušenostmi. Experimentátor se změněnými stavy vědomí a tajnými technikami na ovládnutí mysli.