• Základy meditace 3. část – rozvíjení myšlenky

Základy meditace 3. část – rozvíjení myšlenky

Jelikož  jsme se již naučili, jak docílit mentálního uvolnění, mělo by pro nás nyní být snadnější rozvinout určitou myšlenku – určitý plán nebo vizi – a to do takové míry, abychom zřetelně viděli minimálně první krok, kterým ji začneme zhmotňovat v realitě.

Jednoduše splnitelné přání, myšlenky nebo idee (jako například jít na jógu nebo do posilovny) se dají aplikovat relativně rychle. Stačí zjistit kde, v kolik a za kolik, a realizace je již jednoduchá (pokud činíme akci). Jenže taková myšlenka rekonstrukce domu, změny či osvojení si určitého návyku, to si žádá strategičtější přístup. A v tom nám pomůže následující technika.

meditation-lotus

Rozvíjení myšlenky

Vybereme jednu ideu, kterou bychom chtěli zrealizovat díky Rozvíjení myšlenky. Pokud nevíte a nebo si nejste jisti, můžete prvně v rozvíjení meditovat nad tím, jaká myšlenka, idea či projekt by pro vás a vaše okolí byla přínosem.

Berte na vědomí, že při této speciální meditaci vás různé jiné myšlenky mohu odvanout na jiné místo. Te nevadí – jakmile si to uvědomíte, vraťte se zpátky k rozvíjení/realizování původní myšlenky. Můžete použití zápisník a psát si důležité body, jak se budou postupně vynořovat.

Já osobně jsem si vybral ideu mít více prostoru, kde bude klid a budu se tam cítit dobře. Po praktikování této techniky se vše začalo dávat do pohybu a moje vize se realizovala.

Návod

  1. Zklidnění – meditujte ideálně 30 min pozorováním myšlenek, až se úplně zklidníte a máte čisté myšlenkové pole (jak jen to bude v tu danou chvíli možné). Někdy to půjde lépe někdy hůře, jako počasí, ale vždy do toho dejte maximum soustředění, co můžete. Použijte časovač, na kterém si nastavíte 30 minut.
  2. Rozvíjení – dále pokračujte meditací, ve které budete rozvíjet myšlenku. Představte si jak to má vypadat. Jak vypadá váš cíl? Jak vypadáte vy? Jak se cítíte? Co děláte? Kde jste? Přemýšlejte nad tím, jak to udělat. Prostě se ptejte sami sebe. „Jak to má vypadat, jak začít, co je potřeba, jak získat to, co je potřeba, a co proto můžu udělat?“ Komu to prospěje, kdo díky tomu bude mít radost? Co vám to přinese? A hlavně – proč to chcete?

Tyto otázky vytvoří váš plán a podnítí vaši motivaci k činům.

Pamatujte, že je první fáze je velice důležitá! Ta, kde myšlenky nejlépe ani nejsou. Kde je klid mysli. Největší vlny jsou vždy ty, které vzniknou z klidné hladiny, když do ní hodíte kámen. To znamená, že tato příprava v první fázi je naprosto nezbytná pro to, abyste efektivně dokázali rozvíjet vaši vizi a tu přenesli do hmotné reality.

Splnění našich přání nás může na chvíli uspokojit, ale hned za tím většinou přijde další, které potřebuje naplnit. Je to tedy nekonečný proces. Ovšem dá se z něj částečně vystoupit díky meditaci vedoucí k sobě samému, kterou se budeme zabývat v dalším díle.

Do té doby pilně trénujte a rozvíjejte své vize.

Předchozí díly seriálu:

Zkušený yogín s mnohaletými meditačními zkušenostmi. Experimentátor se změněnými stavy vědomí a tajnými technikami na ovládnutí mysli.